Kako raditi kao dizajner za američke firme

Moguće je raditi iz Srbije za američke firme. Web dizajn u Americi nudi mnoštvo poslovnih mogućnosti i za rad on line sa ovih prostora

 

Intervju sa Milanom Vranešom iz Novog Sada, talentovanim web dizajnerom i vlasnikom agencije Fusion Idea o tome kako se pružaju outsource dizajnerske usluge američkim internet i web ICT firmama i kuda ide budućnost web dizajna u Americi.

 

 

Milan Vranes, rodjen je 31. Januara 1986. godine u Somboru. Web dizajnom je poceo da se bavi 2006 godine, kao freelance dizajner. Nakog upornog i marljivog freelance (slobodan umetnik) rada, do njega je dosao prvi kontakt i prvi projekat iz inostranstva – bila je to firma CodeWorksPlus iz Indijanapolisa ponudivsi mu prvi profesionalni projekat. Do te firme, povezao ga je poznati sajt 99designs.com – na kojem se mogu raditi konkursi iz oblasti web dizajna. Nakon nekog vremena, odgovornog i kreativnog posla, ponudjen mu je ugovor nakon kojeg se definitivni pronalazi u web dizajnu i shvata da je to posao kroz koji moze najbolje da pokaze svoje afinitete.

2007 godine, osniva svoj kreativni studio Mdizajn (sada FusionIdea), i pocinje sa dizajnom i za domace klijente/firme (Ralink, Bei & Nannini, Nika Rent a Car, Instel, Revita, ZKK Celarevox, U Ime Prirode, Mlake DOO, Pricon DOO…).

U Septembru 2007 godine do danasnjeg dana, zaposlen je kao lead designer u Americkoj kompaniji ATAK Interactive (www.atakinteractive.com) iz Los Andjelesa. U njegovu reference moze da se upisu projekti koje je radio za klijente sirom Evrope, Amerike, Australije i Azije.

.

Otkud Milane kod tebe takvi ino klijenti, kako su te našli?

Prvenstveno sam zahvalan sajtu 99designs, preko kojeg se rade konkursi. Svako od nas moze da se besplatno registruje, setup-uje profil, izabere jedan od mnogobrojnih konkursa i krene da radi. U profil se upisuju pobede i pobednicki radovi, pa tako kada neko odluci da otvori konkurs prvo vidi dizajnere, i ako smatra da neko moze da uradi – onda ga direktno kontaktira, mimo otvaranja konkursa i dodatnog troska provizije za taj sajt. Druga varijanta je ta, da ako pobedim na nekom konkursu, ostanem u kontaktu sa vlasnikom konkursa a to su obicno druge firme iz IT branse koje naravno uvek imaju posla i posto su imali dobra iskustva sa mnom na konkursu – kontaktiraju me ponovo za novi projekat ili me preporuce kod svojih prijatelja.

Potom sam website/portfolio, bez kojeg dizajner ne moze da funkcionise, marketing i google advertising pomogne da neko zakuca na vrata. Ali stranci zaista neguju poslovne odnose i uvek vrlo rado preporuce dizajnera svom prijatelju ako sa njim nije imao problema i ako je ponudio dobru cenu.

Sa firmom za koju danas radim – ATAK Interactive sam stupio u kontakt tako sto sam pobedio na njihovom konkursu 2007 godine. Od 53 uradjena konkursa – 26 pobeda do sada, što je dobar winning ratio. Ovo je link ka mom profilu na 99designs-u http://99designs.com/people/fusionidea

.

Koje tehnologije su sada IN u web industriji?

Mozemo napraviti jednu malu podelu gledajuci web tehnologije: Prva je ta koja donosi zaradu a druga koja prezentuje nesto.

Ecommerce sajtovi ce uvek postojati, jer dok god covek nesto prodaje – to ce naci svog kupca.

U Srbiji taj sistem nije jos razvijen dok u USA deluje punih 10 godina. E-commerce (Kupovina preko interneta) sajt najvise zahteva dobar dizajn, koji uliva sigurnost pri kupovini online.

Trenutno najaktuelnija verzija html-a je html5, koji u kombinaciji sa css i javascript tehnologijom daje zaista dobra i jednostavna resenja – sajtove koji obiluju interakcijom, brzinom ocitavanja, i koriste se za obicno za prezentacije firmi/kompanije/pojedinaca.

.

Na čemu sada radiš, na kojim vrstama projekata i platformi?

Trenutno radim na 3 Ecommerce sajta za ATAK Interactive, kao i na nekoliko print dizajnova. Kod njih je tempo takav da sa dobrom organizacijom mozemo da handle-amo nekoliko projekata u isto vreme bez bojazni da to „ubija“ kreativnost.

Sto se tice drugih, trenutno sam u middle fazi na projektu “ U Ime Prirode “ izrada website-a i print dizajna, gde sam naisao na sistem poslovanja koji sam gore naveo i koji mi savrseno prija, vizionarski i sistematski, veoma retko danas kod nas i nisam jos imao tako prijatno iskustvo do sada, kada je u pitanju rad sa klijentima iz Srbije.

Pre 10 dana sam zavrsio projekat za Australijsku kompaniju iBuyWeSell koja se bavi besplatnim oglasavanjem.

Takodje me u ovom mesecu ocekuje dizajn za iPhone, koji je vec napravio veliki BOOM, i to ce biti sigurno buducnost dizajna i samog programiranja.

Flash je polako u izumiranju i kroz koju godinu bice potpuno preovladan gore navedenom tehnologijom pritom ne praveci razliku u kvalitetu stranice.

.

Da li se razlikuju zahtevi američkih klijenata od evropskih ili srpskih, i šta je karakteristično?

Americko trziste je ipak najnaprednije danas. Pocevsi od Google-a preko revolucije Apple gadgeta, usluge koje mogu oni da ponude jos nisu zastupljene u Evropi.

Mentalitet oba kontinenta je slican, gledajuci sa poslovne strane, svi zahtevaju tacnost, znanje i odgovornost ka deadline-u, ali su spremni da plate za navedene zahteve dok u Srbiji to nije slucaj. Nas covek prevashodno situaciji uvek ce ustedeti ili smanjiti budzet ne bi li prosao jeftinije, sto ne znaci i kvalitetnije, i tu obicno bude problem na relaciji klijent – izvrsilac. Internet je ovde jos uvek stvar koja tek treba da zazivi.

Da, ima jedna stvar, amerikanci nece poceti projekat dok ne sakupe svu potrebnu dokumentaciju i naprave kompletan plan funkcionisanja njihovoh servisa, i samim tim projekat bude brzo uradjen jer kada je sav content dostupan – ostalo je na dizajneru. Takodje, preferiraju kontakt putem email-a gde su vise nego azurni i zadovoljstvo je raditi za njih.

.

Koliko procenjuješ da će trebati vremena da internet ovde zaživi …

Procice sigurno dosta vremena, jer da bi ovde sve pocelo da funkcionise kako je slucaj u inostranstvu, drzava treba da omoguci svojim gradjanima pristup internetu i usavrsavanje na racunarima.

Dosta stavnovnistva je nepismeno kada je rec o radu na racunaru, a internet praveci paralelu sa drugim drzavama – veoma veoma skup.

Takodje je mnogo puta obecavan dugo ocekivani PayPal sistem, koji bi priblizio Ecommerce Srbiji, ali od toga nece skoro biti nista. Potencijal postoji, ali na sklapanju tog mozaika treba temeljno i sistematski raditi.

.

Da li ti je problem domaća internet infrastruktura za rad, propusna moć, stabilnost veze, upload i slične tehnološke stvari?

Jeste, i to je pored nedostatka PayPal sistema najveci problem. 3 godine ne mogu da dobijem internet koji bi mi omogucio odnosno olaksao normalan rad sa klijentima van Srbije. Kod nas postoji nekoliko provajdera koji nude jos uvek nerealne internet pakete, gde je download speed dobar, dok ni jedan ne moze da ponudi dobar upload speed. I zbog takve proporcije, primoran sam da koristim 16mbit-ni paket koji ima mizernih 768kbit-a upload-a. Uzimajuci u vid Sloveniju, gde se za veoma male pare moze dobiti simetricni link (16mbit/16mbit), ostaje nam samo da cekamo i da vidimo da li ce nesto krenuti na bolje i po tom pitanju.

.

Ipak, i pored svega uspevaš da radiš od kuće sa klijentima preko Atlantika. Kako je to imati home office? Da li ti se dopada takav life style, s obzirom na vremenske razlike i da radiš noću?

Svako od nas bi pozeleo rad iz svog doma. Ja sam jedan od njih, i zaista mi bude lakse kada znam da imam totalni komfor. Potpuno adaptirana prostorija kojoj se uvek rado vracam i u kojoj se osecam lepo. Tabla za crtanje, satovi koji pokazuju tacno vreme u nekoliko zona, dva monitora, laptop, stampaci, sve su to stvari bez kojih ne bi mogao da radim ovaj posao.

Komunikacija se odvija bez problema, mogu slobodno da kazem da zivi kontakt nije potreban ako se obe strane razumeju, klijent koji zna sta hoce i dizajner koji razume klijenta. 70% poslova zavrsim preko email-a, preko kojeg mi stizu ispravke za radove a conference razgovore preko skype-a.

Vreme zivih sastanaka bar u ovoj bransi polako izumire jer dobar tim moze da uradi sve putem interneta, i to mnogo stedi vreme, a vreme je novac.

Nocni rad je isti kao dnevni, naravno kada se covek navikne. U pocetku je bilo vise cudno nego tesko, jer sam osoba karijerista, znam da mogu da napredujem i tezim ka tome a pri tome da dodamo i moju mladost pa mi nista ne pada tesko. Radim posao koji zaista volim. Dinamican, kreativan  posao.

.

Kakav dizajn ino klijenti zahtevaju, da li za njihovu izradu imas odresene ruke?

Dijapazon je zaista sirok, uzimajuci ATAK Interactive kao primer, svakog dana na nasa vrata zakuca novi klijent, koji zeli da prezentuje svoj proizvod ili servis. Od mega hladnjaca, preko prodaje motornih delova, real estate-a, iznajmljivanja self storage-a preko modnih sajtova i tematika, zaista nema striktne teme, vec dizajner mora biti spreman na sve, a isto tako biti bar iole upoznat sa klijentovim servisom, za sta je google sasvim dovoljan, da mu u kratkim crtama priblizi to, jer nista od gore navedenog jos uvek ne postoji u Srbiji, bar ne na taj nacin delovanja.

Ja sam na primer, izgradio svoj licni pecat, prepoznatljivost u radu, i to je po meni cilj kada se dizajnira svakodnevno, a u tim radovima obiluje jednostavnost, preglednost, profesionalni look i elegancija. Klijent navikne na takav dizajn, i ako dobije ono sto zeli  – sledeci put ce znati na cija vrata da zakuca. Raznolikost i nekonstantnost stvara negativan odziv. Raznolikost jedino treba da postoji, bar u smislu da svaki dizajn, prateci gore navedena pravila ne sme da lici jedan na drugi.

.

I to je budućnost tvog posla zar ne? Šta bi svojim kolegama iz Srbije poručio ako bi želeli da krenu tvojim putem?

Buducnost ispred mene prostire dva puta, prvi, na kojem mogu da oformim svoj licni tim koji ce raditi iskljucivo sa ino klijentelom, ali za to cekam pravi trenutak, i drugi, da odem u Los Andjeles i da radim iz njihovog office-a, vec su me zvali da dodjem ali i za to sam cekao pravu poziciju u firmi, koji sada trenutno imam.

Kolegama bih porucio da preko interneta mogu da rade, sve dok je elana, zelje, motiva i volje – covek moze sve. Cvrsta vera u sebe i svoje znanje, postovanje prema klijentima, postovanje prema sebi. Uspeh je zagarantovan!

. . .

U duhu teme, intervju sa Milanom je uradjen putem interneta i skype veze, pa se čitaocima izvinjavamo na tome da u odgovorima nema srpske transkripcije slova. Za sve zainteresovane, Milanovi kontakti su:

.

Milan Vraneš | Fusion Idea

Mobile: +381.62.894.52.56

Web: www.fusionidea.com

Email: design( at.) fusionidea.com

Twitter: http://twitter.com/fusionidea

Skype: milan.vranes

. . .