SEO Anonimus

 

Mitovi web designer-a/programera oko optimizacije sajta – SEO pogrešne tvrdnje

.

Kao i u svakom poslu i u bavljenju konfigurisanjem sajtova za pretrazivace ima mnogo mitova koje treba da razbijamo ako zelimo da se zna sta je sta i da kao pojedinci preduzetnici i drzava u celini idemo napred, da mozemo da se takmicimo sa razvijenim svetom. Ne treba da robujemo predrasudama niti da imamo ogranicenja ili preambiciozan pogled na stvarnost. Stvari su takve kakve jesu i na realan nacin ih treba predstavljati.

Nije potrebno podgrevati radi sopstvene poslovne promocije urbane mitove u poslu, time pravimo stetu i sebi i drugima. Oni koji vise znaju lako prepoznaju takve zablude, a oni koji te usluge koriste budu jednom prevareni ali ne i ponovo. Najgora stvar koja moze da se desi je da se preduzetnik razocara u web i okrene mu ledja. To je steta koju ne smemo dopustiti. Prema tome, seo experti i oni koji se time bave vodite racuna o tome kako predstavljate sopstveni posao klijentu.

Svaki dan se rodi po barem 5 SEO mitova, a ne umre nijedan. Od 2 SEO radnika cete cuti 3 razlicita misljenja o istoj temi. SEO svet je takav.

Krenimo sa najčešćim SEO mitovima:

.

SEO je lak.

Da je tako, svi bi ga radili i ziveli od toga.

SEO pruza vise izazova od programiranja i web design-a posto ih obuhvata, ali u sebi sadrzi i daleko vise. Svi dobri SEO radnici su nekada bili jako uspesni programeri i/ili dizajneri. Ako SEO radnik kaze da nesto vezano za web ne zna, to je zato sto ga mrzi da se bakce sa stvarima koje je ostavio godinama iza sebe. Kao kada bi profesor matematike rekao da ne zna da izracuna posto je 4,6kg krompira ako je kilo 72din.

Nijedan drugi posao na webu ne moze omoguciti tako lep i lagodan zivot onome ko ga radi kao SEO ali se zato njemu mora 100% posvetiti.

.

SEO je tezak.

SEO je cist know-how, u najboljem smislu reci, kombinuje mnogo znanja i iskustva, a kao posao nije nimalo tezak. Uspesna SEO sema i dobro konfigurisan sajt moze da radi na autopilotu godinama prakticno bez intervencija vlasnika.

SEO posao je tezak samo za lenjivce, i u tom smislu sto je svaki klijent razlicit, ima razlicite sadrzaje i ista stvar koju radite sa jednim klijentom, radite i sa svakim drugim uz mnogo truda. Nema copy/paste posla ako želite da budete kvalitetni. Jedino vam je SEO metodologija ista, šta morate uraditi, ali sam kreiran sadržaj je drugačiji.

.

SEO je opasan.

Email spam moze biti opasan. Paradoksalno, ali upravo to se kod nas nudi u formi kao email reklamna kampanja i slicno, i to kao deo SEO usluga.

SEO je kao vatra, opece se samo onaj ko njome ne vlada. I opasna je za one koji pokušavaju da postignu brze rezultate za kratko vreme, da fasciniraju klijenta brzim povećanjem poseta bez pokrića u indeksiranju, kupovinom posetilaca, gomilom linkova, kradjom posetilaca sa konkurentskih sajtova, ne etičkim radom, kada se u opasnost dovodi sam klijent. Zamislite situaciju jedne ozbiljne kompanije koja dugo godina ima sajt i ambiciozni direktor marketinga nadje hakersku ekipu da mu podigne perfomanse sajta na web-u. Oni mu to zaista i urade, Google ili Bing otkriju ilegalne aktivnosti i banuju sajt te kompanije. Šteta je neprocenjiva.

Onaj ko vlada zdravim SEO tehnikama zna koliko je metodologija bezbedna i korisna.

.

Kloakovanje je nezakonito.

Kloakovanje je prikazivanje razlicitog sadrzaja search masinama i posetiocima. Ova razlika moze biti mala, skoro neprimetna, ali i totalna. Takodje je moguce kloakovati na vise razlicitih nacina (mosaic cloaking, IP delivery, useragent cloaking itd).

To da je kloakovanje nezakonito je ipak jedna od cescih floskula, smisljena od strane Google tima pre mnogo godina da bi „zakrpili“ logičku rupu u svom sistemu rada koju ne mogu da kontrolišu. Za razliku od email spama, kloakovanje nije nezakonito ni po jednom zakonu nijedne drzave na svetu. I to je jedna od SEO tehnika koju ne smeju da upotrebljavaju pocetnici jer je to aktivnost na granici etickih i ne etickih normi.

Sustinski, tehnika nije nezakonita ali je tacno i da search masine ne vole neeticki kloaking.

.

Veliki ne kloakuju.

BMW, NY Times, Amazon su veliki, zar ne? Moglo bi se reci da cak i Google kloakuje!

.

Black hat SEO = los. White hat SEO = dobar.

Glavna premisa u Google pravilima je „ne pravite sajt za search masine, pravite ga za posetioce“. Lepo zvuci, ali u sebi krije previse nedorecenosti. I ova tema zasluzuje poseban tekst, za sada bih rekao samo da je SEO dobar onoliko koliko je dobar covek koji ga radi.

Poenta je u pristupu web-u, ciljevima i ocekivanjima. Sajt koji je postavljen da zivi samo od oglasa, SEO optimizaciju ce raditi samo na privlacenju posetilaca i navodjenju na oglas. Za takav sajt je potpuno nebitan knjizevni jezik, sadrzaj napisanog, ideje, filosofija, komunikacija sa publikom. On je masina za koriscenje resursa sa interneta, odnosno posetilaca i koristi drugu masinu – pretrazivac za svoje potrebe. Nekome to izgleda ne eticno i dobar deo takvih projekata smatra za Black hat SEO – Crni sesir SEO, odnosno sivu zonu poslovanja na internetu. Medjutim, granica su nejasne, zato su Google pravila u velikoj meri nedorecena.

.

Spam je los. Reklamiranje je ok.

Po Wikipediji „Spam is the use of electronic messaging systems (including most broadcast media, digital delivery systems) to send unsolicited bulk messages indiscriminately.“

Broadcasting media su svakako i TV, Radio, a ne samo Internet. Reklame na TV-u, u sanducicima, flajeri gurnuti u dzepove na ulici – sve je to spam, daleko agresivniji od Internet spama.

Kvaka je u tome sto se to u realnom zivotu zove reklamiranje i sto se za to placa. Sem toga, sustinske razlike ne postoje. SPAM jeste los, nervira, ali smo navikli da zivimo sa njim. Na srecu, postoje uspesni nacini da se zastitimo od spama, a to je daleko lakse uciniti na Internetu nego u stvarnom zivotu.

Kao nista u zivotu, ni ovde stvari nisu crno-bele – ova tema takodje zasluzuje tekst za sebe u nekom sledecem nastavku.

. . .

Pratite SEO Anonimusa i dalje dok ima volje i vremena da deli svoja iskustva sa početnicima u Srbiji. Ovo su stvari i znanja koje retko gde možete naći ovako sublimirane u SEO pouke.