DODJITE BRZO, PIJEM ZVEZDE !!!

Obožavan u aristokratskim krugovima i prihvaćen u intelektualnoj i kulturnoj eliti, šampanjac Dom Perignon je praskava ikona moći, slave, bogatstva i uspeha! – „carstvo čula“!…

.

Priča o Dom Perignonu je svedočanstvo o otmenosti i hedonizmu, eleganciji i romantičnim trenucima, ali i priča o kaluđeru čije se ime najčešće čuje u spavaćim sobama slavnih, na venčanjima i krštenjima bogatih, u bekstejdžu poznatih rok-zvezda i zvezdica… Jer, ako si neko i nešto, ako si nešto veliko postigao, nema jednostavnijeg načina da to (svima) pokažeš nego da, s vremena na vreme, otvoriš sanduk šampanjca s oznakom Dom Perignon i – uz prepoznatljiv očaravajući prasak zapušača – nazdraviš radostima života!…

Priča kako je nastao šampanjac Dom Perignon

Dom Perignon

Nek živi život!…

Kažu da je Aristotela Onazisa u pariskom „Maximu“ uvek čekala rashlađena boca ovog zanosnog penušavog pića… baš kao i Frenka Sinatru i njegove „pajtose“ iz „pacovske družine“ u hotelskim sobama „Sandsa“, u Las Vegasu…

Šarl de Gol i Žak Širak su ponosno častili svoje goste ovim domaćim proizvodom koji je tokom prošlog veka postao najprestižnije piće na svetu…

„Dođe vreme u životu kad ženi ništa ne može da pomogne osim čaše šampanjca!“ – – reče velika zvezda Bet Dejvis u jednom filmu…

I, doista,ovaj penušavac ima neku magičnu moć da razveje brige…

I Merilin Monro je lakše brže bezbolnije – koliko je, to, bilo moguće – prebolela razvod od „svetske ikone“ Artura Milera posle nekoliko čaša Dom Perignona na jednoj zabavi u Njujorku 1959…

Na drugoj strani, Tom Kruz i Keti Holms su zdravicu na svom venčanju zalili Dom Perignonom, baš kao i Bijonse… ali i Dajana Spenser kad se udala za prestolonaslednika britanske krune princa Čarlsa…

„Priča“ za sebe je bivši iranski šah Reza Pahlavi koji je 1971. obeležavajući godišnjicu persijskog carstva, napravio jednu od najvećih žurki 20. veka, na kojoj je goste poslužio sa 863 boce Dom Perignona iz berbe 1959…

Elizabet Tejlor je svoj „Oskar“ proslavila uz čašu Dom Perignona… a ovaj šampanjac je bio i te kako i te koliko omiljeno piće Orsona Velsa (koji je, jednom prilikom, zaključio da nema ništa gore od „hladne kafe, mlakog šampanjca i preterano uzbuđene žene!“)…

Bio je „mera“, „etalon“ kultnog pića i za Marlenu Ditrih, Trumana Kepota, Grejs Keli, Alfreda Hičkoka, Odri Hepbern, Endija Vorhola, Džona F. Kenedija… i mnoge druge koji su u njemu videli odraz visokoprepoznatljivog stila…

Pisac Jan Fleming bi ga, s vremena na vreme, ubacio u svoje romane o Džejmsu Bondu (007 uvek zna pravi trenutak kad da naruči rashlađenu bocu!), a danas ovo piće na sav glas propagira Karl Lagerfeld…

Jedan drugi modni kreator Kristijan Dior, uveo ga je,  početkom 70-ih i u recept za umak koji se služi uz piletinu ili jegulju!…

Dastin Hofman, Bono i Stiven Spielberg imaju svoje zalihe dragocenog Perignona kod kuće…

Svakako, uz sve te ljude koji su upamćeni, kako po svom delu, tako i po prefinjenom ukusu, ima i onih kojima „DP“ služi da – ugase žeđ! Danas se punim podrumima ovog dragocenog šampanjca hvali čitav sloj novopečenih bogataša, od bliskoistočnih i ruskih naftaša, do fudbalera koji se ne ustručavaju da objave kako su se, eto, baš pre neki dan kupali u Dom Perignonu! Da ne govorimo o tom kako nema tog gangsta-repera koji drži do sebe, a da,  bar, jednom u diskoteci ili na žurki (pored bazena!) nije izgovorio:

– Yo man, gimme some Dom!…

A ko je taj Dom Perignon?…

Čovek se zvao Pjer Perinjon (1638-1715), bio je kaluđer benediktinske opatije u Ovileru, u oblasti Šampanja. Njegov posao je bio da se brine o manastirskom podrumu i proba da ustanovi zašto je vino iz ove regije manje crveno od onog iz susedne Burgundije, a, samim tim i – manje traženo!… Tako je otac Perinjon, za kog kažu da je bio gotovo slep, počeo 1688. da eksperimentiše s nekoliko vrsta grožđa…

Kaludjer benediktanac Don Perignon koji je otkrio šampanjac

Kaludjer Don Perignon koji je stvorio šampanjac

Najviše muka mu je zadavalo što bi u većini slučajeva vino u bocama posle izvesnog vremena „krenulo“ ponovo da fermentira i oslobađa ugljen-dioksid. A onda bi pritisak u bocama izbacivao zapušače uz prasak, pa su čepovi leteli po podrumu na sve strane!… A, ako bi ih jače zatvorio – pucale su boce!…

Očajni kaluđeri nisu mogli da shvate šta ih je snašlo, s obzirom na to da je bilo godina kad bi im u podrumu propala gotovo celokupna berba. U borbi protiv mehurića, Dom Perinjon je počeo da selektira sorte grožđa za koje je verovao da su manje sklone sekundarnoj fermentaciji, pa, čak, i da ljušti kožicu sa zrna!…

Sve što je uspeo je – da napravi prvo belo vino u istoriji, ali su mehurići i dalje bili tu. Međutim, upravo ta kombinacija – krila je tajnu sasvim novog vinskog iskustva!!!…

Kad je Dom Perinjon – navodno – prvi put probao svoj proizvod – oduševljeno je pozvao manastirsku braću povikom:

– Dođite. brzo, pijem zvezde!!!…

Narednih meseci, kaluđer je poradio na jačim zatvaračima sa žicom i čvršćim bocama i, u septembru 1694, iz manastira su poslali 26 boca novog vina Luju 14… Kralju i njegovoj sviti, ovo vino iz opatije San Pjer de Oviler se svidelo, pa je glas o penušavom šampanjcu delikatnog ukusa brzo-brzo počeo da se širi…

Kad su 1715. umrli i Luj 14. i Dom Perinjon, šampanjac je već bio vino u trendu među francuskom aristokratijom. Ali, to još nije bilo ništa u odnosu na slavu koju će tek dobiti.

Kad je manastir i okolne vinograde kupila porodica vinskih trgovaca Moet, koja je imala dobre veze na francuskom Dvoru, a preko njega i s drugim evropskim dvorovima, šampanjac je počeo da stiče međunarodnu slavu. A onda, krajem 19. veka, u jednoj marketinškoj kampanji, centralno mesto za penušavo vino, zauzela je Dom Perinjonova rečenica:

„Dođite brzo, pijem zvezde!!!“

Nije prošlo dugo, a „zvezde“ su počele da piju Dom Perignon. Naime, kompanija Moet et Chandon je 1936. stavila u boce svoj najprestižniji cuvée do tad, „isceđen“ u berbi iz 1921 – i nazvala ga – Dom Perignon. Ideja je bila da „DP“ bude šampanjac koji se proizvodi isključivo od najboljih vrsta šardonea i pino-noara sazrelih u istoj godini. I, to, samo, ako te godine grožđe bude odličnog kvaliteta!…

Uspeh ovakvog poslovnog razmišljanja, bio je trenutan – od kraljeva, preko industrijalaca, do zvezda šou biznisa, odjednom su svi želeli da piju, samo, Dom Perignon.Tako je kaluđer iz Šampanje, koji je prvi „uživao u zvezdama“, postao nezaobilazno ime na svim elitnim mestima od Los Anđelesa i Njujorka, do Pariza, Londona i Tokija…

Živeli! U vinu je istina!… A u perinjonu lepota življenja! (Velibor)…

Izvor: http://www.diners.rs

Priredio: V. V. M.

oOOo