CIKLUS CLANAKA: SRPSKA RUSIJA I RUSKA SRBIJA – (2)

SRBI POMAŽU RUSIMA

Srpsko Ruski odnosi i ko su bili poznati Srbi u Ruskoj imperiji.

 

Pise: Milka Kresoja, Moskva

 

Srbi u Rusiji - Srbi pomažu Rusima i  Crkva Svetih Arhangela Moskva

Osnove srpsko ruskih odnosa su zalozene jos u 12 veku, kada je najmladji sin Stefana Nemanje, Rastko, zajedno sa ruskim monasima otisao na sv Goru i tajno se zamonasio u ruskom manastiru Sv Pantelejmon 1191. U radovima Sv Save ima mnogo ruskih reci, jer se prvi put susretao i izucavao knjige na ruskom jeziku.

Kasnije se Sv Savi pridruzio i otac Stefan Nemanja (sv Simeon), sagradili su zajedno manastir Hilandar, koji je postao duhovni izvor pravoslavlja srpskog naroda. Do tada je Sv Sava posetio Svetu Zemlju, odakle je dovezao cudotvornu ikonu Majke Bozije.

I otac i sin su pomagali u to vreme ruske manastire, na Sv Gori jer se Rusija nalazila pod mongolskom vlascu i nije mogla da im pruzi ni duhovnu, ni materijalnu zastitu i pomoc.

U zitijama kralja Dragutina (1270-1275) se moze procitati koliko je Srbija pomagala ruske crkve «Русской земле не один раз посылал он свои щедрые дарования святым церквям и монастырям и много милостыни нищим и малосильным. Ибо в той земле имел он любимого приятеля, князя Василия, и ему по достоинству должную честь отдавал, посылая ему сладкие слова вместе с великолепными дарами царскими».

SRBI U RUSIJI

Posle pada Srbije i nastanka vladavine pod Turcima, mnogi vidjeni i uceni Srbi se sele za Rusiju i unose u njenu kulturu ne mali intelektualni i duhovni kapital. Jedan od najobrazovanijih ljudi Rusije toga vremena postaje srpski monah sa Sv Gore, Pahomij Lagofet, koji je 20 godina proziveo u Trojici Sergejevoj Lavri , (60 km od Moskve – gde je sediste Ruske patrijarsije -primedba autora). Tamo je napisao 35 raznih knjiga, medju njima “Zitije Sv Sergeja Radonješkog”, “Ruski hronograf”, gde je opisana ne samo ruska istorija, vec i zivot Stefana Visokog i Stefana Decanskog.

SOFIJA PALEOLOG – ILI SRPSKO-RUSKI-VIZANTIJSKI ODNOSI

Za vreme Ivana III Vasiljevica, moskovskog kneza, poznatog kao Ivan Veliki (1440-1505) objedinjuju se delovi ruske zemlje oko Moskve, koja postaje centar ruske drzave, sprovode se reforme .

1472 g Veliki Knez se zeni (po drugi put) vizantijskom caricom – srpskog porekla Sofijom iz dinastije Paleologa, koja je bila cukununuka sestre cara Dusana !!! (Teodore Nemanjic). Mama Vasilija III, Sofija Paleolog ce biti i baba Ivana Groznog po ocevoj liniji.

Pregovori oko ovog braka su vodjeni sa papom rimskim 3 godine !! Vatikan je racunao da ce preko Sofije imati uticaj na Rusiju i pravoslavnu crkvu. Medjutim, Sofija je vrlo brzo pokazala, da je odana veri svojih predaka. Posto je Ivan III postao”Gosudar Vseja Rusi”, na grbu se pojavio dvoglavi orao, kao nasledstvo iz Vizantije, na koje je uticala knjeginja Sofija. (A u Vizantiji se on pojavio pri imperatoru Konstantinu Velikom 326 g- koji je,kao sto se zna rodjen u Nisu.).

Kneginja Sofija je zasluzna i za pomoc Rusije srpskim manastirima, posebno manastiru Uspenje Bogorodice u Beogradu.

Imala je 9 dece (5 sinova i 4 kceri).

Sofija Paleolog

Sofija Paleolog

Ivan Treći

Ivan III

Ivan IV Grozni

Ivan IV Grozni

IVAN IV GROZNI – KOJI JE OD RUSIJE STVORIO NAJMOCNIJU DRZAVU U EVROPI – I PO OCEVOJ I PO LINIJI MATERI IMAO JE SRPSKE KORENE-STO JE UTICALO NA NJEGOVU NAKLONOST PREMA SRPSKOM NARODU

Po ocevoj liniji, to je, kako smo vec objasnili po Sofiji Paleolog, ciji sin Vasilij III je bio OTAC IVANA GROZNOGO. A mama Ivana Groznog, Jelena Glinska, je bila cerka Srpkinje Ane Jaksic, ciji je otac Stefan Jaksic bio na sluzbi kod madjarskog kralja Korvina. Ivan Grozni je rano ostao bez oba roditelja, pa ga je vaspitavala baba Ana, koja je svom unuku pricala o slavnim tradicijama srpskog naroda, te su u Arhangelskom saboru u moskovskom Kremlju naslikanni likovi SRPSKIH VLADARA – Stefana Nemalje, Sv Save i kneza Lazara. A Sv Sava je postao carev uzor. Prica o Sv Savi je napisana u “Letopisnom licevom svodu”, koji se smatra najvecim knjizevnim poduhvatom u Rusiji 16 veka!!!

Kada su srpski monasi iz Hilandara zamolili Ivana Groznog da ih zastiti od Turaka i otimanja manastirske imovine, Car je odmah uputio pismo turskom sultanu Sulejmanu Velicanstvenom, zahtevajuci da se srpski manastiri i njegove svetinje zastite.Ruski Car ce novcem, darovima i knjigama pomagati Hilandar.

DIPLOMATSKO PREDSTAVNISTVO SRBIJE U RUSIJI

Ivan Grozni je 1556 podario Hilandaru manastirsko podvorje u centru Moskve, koje ce postati svog roda diplomatsko predstavnistvo Srbije u Rusiji. Tu ce se okupljati svi vidjeni Srbi, sabirati knjige, crkvene stvari i novac za slanje u Srbiju. Ova crkva ce se odrzati do 1933 godine, kada ce je srusiti boljsevici.