„Udarila“ neka nova „moda“, ili se nastavlja stara, još neobičnija… „moda“ ili „rednja“… šta li je…

KAKVA IMENA DAJU SRBI SVOJOJ DECI

Nekad je, to, bilo, drukčije, bogami, bilo, i te kako, a sad…

Nekad smo, s mnogo ljubavi, birali imena svojoj deci… „Mozgali“ smo dok ne odaberemo ime sinu, kćeri… Setimo se Zmaja i njegove čuvene pesme „Kaži mi, kaži…“

Kaži mi, kaži,
Kako da te zovem;
Kaži mi, kakvo
Ime da ti dam, –

Hoću li reći:
„DIKO“, ili „SNAGO“,
Ili ću „LANE“,
Ili „MOJE BLAGO“;
Hoću li „DUŠO“,
Ili „MOJE DRAGO“ –
Kaži mi, kakvo
Ime da ti dam!

Sve su to mila
Imena i lepa
Kojima Srbin
Svom zlatu tepa;
Al’ ja bih proveo
Čitav jedan vek
Tražeći lepše,
Dičnije i slađe,
Milije ime, –
Što još ne ču svet, –
Da njim nazovem –
Svoj rumen cvet!…

Kakva sve imana deca dobijaju u Srbiji

Kad se moja svastika rodila, kum beše „zadužen“ da joj da ime. Pošto se njegova baba zvala Pejka, kum joj da to ime. Ali…

Kad je moja tašta, čula, za to… noću!… po kiši!… trčala je da namoli kuma da odabere drugo ime. Tako je i bilo, kum posluša: dao joj je ime Ljiljana…

Prošle su godine, sin mi se zove Mirko. Jednom, u gostima, tetka-Ljiljana ga pozva: Mikloše!… A ja sam joj rekao: – Pazi, on ima ime Mirko, ako ga, još, samo, jednom, osloviš kao Mikloš, ja ću tebe, otad, zvati, samo, Žuža!… Nikad ga, više, nije zvala Mikloš već, samo, Mirko!… Hvala, tetka…

A danas, stvarno, to, s imenima, baš se „otelo“!… Prosto da čovek ne poveruje. Čitam u jednim novinama, dnevnim…

Neobična imena…

Roditelji u Srbiji su sve „inovativniji“ kad daju imena deci, pa se tako, u poslednje vreme, često mogu čuti veoma „neobična“ imena poput Plamen, Mrgud, Izi, Ris, Pravda ili Tilija, pa, čak, i Tarzan ili Princeza. Po najnovijem „trendu“, kako kažu iz Zavoda za informatiku i statistiku, deca sve učestalije dobijaju i stara srpska imena, kao što su: Jefimija, Makarije, Nikodim, Pelagija i sl., itd., i dr.

Kragujevčanin Nedeljko Jokanović je svoju decu nazvao Izi i Eli, nesvakidašnjim imenima za srpsko područje i njegovu tradicionalnu porodicu.

Izi… Eli…

– Moja bivša supruga je velik fan grupe “Guns and roses”, pa je naš prvi sin dobio ime po njihovom čuvenom gitaristu Iziju Stradlinu. Eli je nazvan po jednom čoveku iz Novoga  Sada jer mi se odmah dopalo njegovo ime. Mnogi se čude što smo deci dali toliko čudna imena, ali mislim da smo ih, na taj način, zaštitili od još čudnijih nadimaka. Nasmejem se kad god pogledam svoje porodično stablo na čijem vrhu se, posle svih tradicionalnih imena u mojoj porodici, nalaze Izi i Eli – kaže Nedeljko.

**********
Najneobičnija imena

Devojčice: Svila, Vidra, Pepeljuga, Duga, Mirođija, Pobeda, Pravda, Željica, Zdravica, Lasta, Bistrica, Hajdi, Sjajna, Princeza, Blagodarna…

Dečaci: Zeka, Plamen, Mrgud, Jorgovan, Granit, Dren, Omiljen, Ris, Jasen, Biserko, Dinarko, Svilenko, Tarzan, Gljeb, Mašinka…

**********

Da okolina pozitivno reaguje na ove “eksperimente” s imenima, potvrđuje i Beograđanka Ivana S.

Muka mi od konvencionalnih imena…

– Kćeri sam nazvala Tilija i Amanita. To sam uradila, pre sveg, zato što mi je bilo, iskreno, muka od konvencionalnih imena, kakvo je, uostalom, i moje. Svaki čovek je biće za sebe i zaslužuje i potpuno individualno ime. Inspiraciju za imena kćeri sam dobila listajući Prirodnjačku enciklopediju: Tilija je latinski naziv za lipu, a Amanita za pečurku – onu crvenu s belim tufnama, koja se često viđa u crtaćima – priča ova Beograđanka.

Ljubica Marijanović iz Zavoda za informatiku i statistiku kaže kako je, na njihovom spisku, sve veći broj neobičnih imena dece.

– Prema poslednjim podacima koje sam skupila, ima,  stvarno, mnogo nesvakidašnjih imena. Ali, opet, roditelji sve češće daju deci i neka “davno zaboravljena” srpska imena kao što su: Dositej, Trifun, Makarije, Nedra ili Ikonija…

Prema Zakonu o Matičnim knjigama, postoje određena pravila kojih bi roditelji, kad daju imena deci, trebalo da se pridržavaju.

Šta kaže Zakon…

– Ime i prezime treba da bude u skladu s propisima Republike Srbije. Zato ne odobravamo imena koja su uvredljiva ili su u potpunom neskladu s običajima sredine u kojoj dete odrasta – objašnjava Nataša Živković iz Sekretarijata za upravu grada Beograda.

Izvor: 24sata.rs

Priredio: V. V. M.

oOOo