Šta se zna o Novoj godini kroz istoriju i običaje

S R E Ć N O   N O V O   L E T O ! . . .

Istorija Nove Godine kroz različite narode, civilizacije i običaje

 

Nek nam bude srećna 2016. godina… i svi dani posle Nove godine!…

Šta se zna o obeležavanju Nove godine…

Simbolično, Nova godina predstavlja obnavljanje života, a običaji za taj dan vuku korene iz daleke prošlosti. Slavljenje odlaska stare i dolaska nove godine je prastar religijski, društven i kulturan obrazac u skoro svim delovima sveta.

Deda Mraz i Istorija Nove godine kroz narode i običaje

Istorija proslavljanja Nove godine nije pouzdano utvrđena, ali se smatra da su Vavilonci to činili još pre 4.000 godina…

1. januar…

Rimljani su, takođe, slavili Novu godinu, ali se njihov kalendar menjao sa svakim novim vladarem sve dok rimski Senat 153. godine pre nove ere nije „ustoličio“ 1. januar za početak Nove godine…

Nemci su, prema jednom od niza tumačenja, prvi u 16. veku uveli običaj kićenja jelke. Legenda kaže da je kićenje započeo utemeljitelj protestantizma Martin Luter… On je  šetajući kroz šumu bio zadivljen hiljadama zvezda koje su svetlucale kroz granje jela. Toliko je bio očaran prizorom da je odsekao malo drvo i odneo ga kući svojoj porodici. Da bi oživeo istu lepotu koju je video u šumi, zakačio je i male sveće na grančice…

U Evropi i Americi, kićenje jelke postaje popularno u 18. veku…

I danas se, širom sveta, uz puno buke i pompe, šampanjac, razmenu poklona i vatromet, slavi nastupajuća godina. Neki novogodišnji simboli su opstali kroz sve civilizacijske mene. Jedan od najatraktivnijih simbola je novogodišnja parada, uobičajena kod mnogih naroda. Stvaranje zaglušujuće buke koje potiče iz rituala teranja zlih demona, takođe se zadržalo u mnogim krajevima sveta – ali danas kao lupanje u lonce i tiganje, kucanje čašama, zvonom zvona, bubnjevima, sirenama, muzikom… Iako mnogi misle da su novogodišnja zaricanja novijeg datuma, tradiciju su započeli još Vavilonci, a njihova je odluka nalagala vraćanje posuđenog oruđa za rad. Moderna zaricanja, najčešće se odnose na prestanak pušenja, držanje dijete, zdrav način života, štednju, više učenja, vernost…

Nova godina je tradicionalno i vreme okupljanja – porodičnog, s prijateljima, na organizovanim proslavama i to u svečanim odelima, s posebnom brigom o izgledu, ukrašavanjem enterijera i eksterijera. Svaka zemlja ima i poneku specifičnost.

Grci, Danci, Japanci…

U Grčkoj se proslava poklapa s proslavom Svetog Vasilija, jednog od osnivača Grčke pravoslavne crkve. Tad se servira Vasilopita ili torta Svetog Vasilija, u koju se utisne srebrn ili zlatan novčić. Ko pronađe novčić, biće posebno srećan u novoj godini…

Danci u novogodišnju noć ulaze sa mnogo razbijenih tanjira ispred kućnog praga. Stari tanjiri čuvaju se čitave  godine i u ponoć se bacaju pred ulazna vrata prijatelja. Mnogo razbijenih tanjira simbolizuje društveno bogatstvo – prijatelje…

108 (!) ljudskih slabosti…

Japanci čitavog decembra održavaju zabave Bonenkai  kojima je cilj da se ostave loše stvari za sobom i pripremi se za nov početak. Zvona budističkih hramova zvone 108 puta kako bi oterala 108 (!) ljudskih slabosti, a posle se svi smeju terajući smehom zle duhove…

Kubanci, Austrijanci, Norvežani…

Kubanska tradicija nalaže da se u ponoć pojedu 12 grejpova koji simbolizuju mesece u godini, a poštovanje tog običaja treba da donese sreću…

Austrijanci na Novu godinu, kao desert uz svečan ručak, pripremaju sladoled od mentola u obliku deteline s četiri lista…

Norvežani se časte pudingom od pirinča u kojem je skriveno jedno zrno badema. Osobu koja pronađe badem pratiće sreća…

Sicilijanci, Španci, Brazilci, Italijani, Holanđani…

Stari sicilijanski običaj kaže da će sreća doći onima koji na Novu godinu jedu lazanje. Kad zakuca ponoć!…

Španci moraju da pojedu 12 zrna grožđa – po jedno za svaki mesec…

U Brazilu je običaj da se u novogodišnjoj noći nosi bela odeća za sreću i mir u godini koja sledi…

Italijani najbučnije proslavljaju Novu godinu jer što veća buka, zlo će brže pobeći. Iz kuće bacaju sve stare, nepotrebne stvari, od nameštaja do odeće, i to kroz prozor

Holanđani se za doček pripremaju pekući krofne jer veruju da to donosi sreću…

Cela Latinska Amerika, uoči Nove godine, traži gaćice određene boje, u zavisnosti od zemlje do zemlje – crvene, roze ili žute. U nekim zemljama, običaji nalažu da se donje rublje  obuče naopačke…

U gotovo svim narodima, ponoć se dočekuje upućivanjem najlepših želja i poljupcem koji nije samo deljenje trenutka euforije već i zavet bliskosti u dolazećih 12 meseci nove godine.

Izvor: blic.rs

Priredio: V. V. Mihić

oOOo