PIŠI, PRAVILNO… ili: PRAVILNO PIŠI… *

Nekoliko jezičkih saveta za blogeraše. Gramatički ispravno pisanje na blogu

 

Razlika je u pisanju zapete!… Itd., i sl. (A ne i.t.d., isl.)…

Bio, jednom, jedan pametan radoznao mlad čovek s mnogo ideja koje je poželeo da podeli s drugima. Razmišljao je kako, to, najbolje da učini i ulepša život brojnim žiteljima ove planete. Razmišljao je, razmišljao i – setio se!…

Pisanje na blogu - Nekoliko jezičkih saveta za blogeraše

Uzeće delić internetskog neba i napraviti svoj blog…

Pisao je ne stižući da pročita dva puta crna slova na beloj pozadini i objavljivao, objavljivao… Dostigao je veliku slavu, ali je, onda, jednog dana, sve palo u vodu jer su ljudi primetili da su njegovi tekstovi s mnogo pravopisnih i gramatičkih grešaka. Čiča-miča – gotova je priča!…

Nekoliko jezičkih saveta za blogeraše 2

Pravilno pišite, proveravajte napisano…

Srećom, ovo se često ne dešava. Kažem – srećom jer,  zaista, ima veoma zanimljivih i korisnih tekstova koji bi,  ipak, bili (bar, za nijansu) još bolji da nisu napisani, baš, s toliko grešaka… E, a da bi ih bilo manje, evo nekoliko osnovnih pravila kojih se, zaista, treba pridržavati pri pisanju…

Nekoliko jezičkih saveta za blogeraše 3

Nekoliko osnovnih pravila…

Koristite sva slova jezika na kom pišete. Sva.

Nikad, ali nikad nemojte zaboraviti da ostavite razmak posle interpunkcijskog znaka. Iako posetilac ne primeti da je, baš, to, uzrok nepreglednog teksta, videće da nešto ne štima i verovatno će otići dalje (osim ako ste, baš,  mnoooogo, mnogo interesantan tekst napisali pa vam oprosti). Čitanje bez ovih razmaka je, zaista, otežano…

Molimo vas, ali, zaista, najiskrenije, naučite kad se ne piše spojeno, a kad odvojeno od reči. Ako vam je, to,  mnogo teško, smatrate da ne treba da se zamarate još i tim pravilom, pitajte, svaki put, evo, ovde… http://www.karakter.rs/question/kako-se-pise-4/

Nemojte, samo, reprodukovati nečije rečenice (ili izraze) – ako vam nešto čudno zazvuči kad prvi put čujete – sasvim je moguće da nije u redu, proverite pre nego što počnete da izgovarate, isto, to. Najčešće su u pitanju loši prevodi s engleskog koji uskoče u naš jezik i počnu da se šire brže nego prosuto mleko po podu. Na primer, pročitajte kakve probleme imaju reč ikada i konstrukcija bez da…

Itd.

Kao što je Duško Radović govorio – Volimo srpski jezik svakog dana, pomalo. Srpski jezik nema nikog drugog osim nas!…

Nekoliko jezičkih saveta za blogeraše 4

__________

* Žao mi je (a ne žaO me je!), ali ovu malu nijansu mnogi ne znaju, čak (ne treba čak šta više!) ni pravi poznavaoci pravopisa, „hvatao“ sam ih u ovoj i sličnoj grešci!… Imao sam „slučaj“ doktora lingvistike da mi na uvo, na predavanju, na Kolarcu, kaže: litra, minuta!… Pravdao se brzinom govornog jezika!… Ili, drugi „slučaj“: magistar kingvistike, na kraju svoje radio-emisije, pozdravi, „mrtav-‘ladan“, slušaoce: zahvaljujem SE!… Kad sam ga upitao – telefonom – zašto ne pazi, odgovorio je da, to, nije, baš, „precizirano“! E, e… Vuče!… Još uvek tako zahvaljuje sa SE na kraju umesto da se oprosti od slušalaca: HVALA VAM, ZAHVALJUJEM, ZAHVALJUJEM VAM… Bio sam drastičan pa sam mu „odbrusio“: kad kažete zahvaljujem SE, to je kao da ste rekli stajao sam SE!… sedeo sam SE, išao sam SE!… Ne, nije pomoglo, i dalje onako govori… SESEKA SE!… (V. V. M.)

Autorka: Marija Radović

Izvor: http://www.karakter.rs

Priredio: dipl. fil. Velibor Mihić, pf.

oOOo