PULS JE LOZINKA

Novi sistem koji je nazvan Cardiac Scan koristi dopler da bi kontinuirano i bežično mapirao dimenzije srca korisnika, i tako mu omogućio pristup uređaju za šta je dovoljno da korisnik bude u njegovoj blizini.

 

Provera identiteta otiskom prsta, skeniranjem mrežnjače ili tehnologijom prepoznavanja lica sada ima još jednu alternativu: naučnici su razvili novi sistem autentifikacije koji ne zahteva bilo kakvu interakciju korisnika – dovoljno je samo da korisnik bude blizu svog uređaja.

cardiac scan

Grupa naučnika sa Univerziteta Bafalo u Njujorku razvila je novi sistem provere identiteta koji se oslanja na proveru oblika i veličine srca koji su jedinstveni za svakog čoveka.

Novi sistem koji je nazvan Cardiac Scan (Kardijak sken) koristi dopler da bi kontinuirano i bežično mapirao dimenzije srca korisnika, i tako mu omogućio pristup uređaju za šta je dovoljno da korisnik bude u blizini uređaja.

Drugim rečima, vaš uređaj bi trebalo da vas prepoznaje dok sedite ispred njega i da vam omogući prijavljivanje bez unosa lozinke ili bilo koje druge interakcije. Takav uređaj bi trebalo da vas automatski odjavi kada se udaljite od računara.

Naučnici kažu da oblik i otkucaji srca koji su jedinstveni za svakog čoveka mogu da budu iskorišćeni za identifikaciju, autorizaciju pristupa, otključavanje uređaja itd.

Oni kažu i da je ovakav način identifikacije pouzdaniji i da ga je teže lažirati od otiska prsta i da ga je teže prevariti od skenera mrežnjače, jer su oblik i pokreti srca jedinstveni i postoje samo kod živog čoveka.

„Nikada nisu pronađena dva čoveka sa istim srcem. A ljudsko srce ne menja oblik osim ako ljudi ne boluju od ozbiljne srčane bolesti“, kažu naučnici.

Biocapillary kapi za bolju cirkulaciju

Cardiac Scan sistemu je potrebno 8 sekundi za prvo skeniranje srca, a posle toga, sistem neprestano proverava vaše srce kako se ne bi dogodilo da neko drugi pristupi uređaju.

Da bi testirali novi sistem, naučnici su sproveli studiju sa 78 učesnika tokom koje je sistem Cardiac Scan postigao tačnost od 98,61%, što je pokazalo da je reč o upotrebljivom sistemu za identifikaciju.

Kada je reč o mogućim efektima skeniranja srca na zdravlje, naučnici kažu da je jačina signala mnogo manja od Wi-Fi, i drugih autentifikacionih sistema smart telefona, tako da nema razloga za zabrinutost.

Trenutno Cardiac Scan nije praktičan zbog svoje veličine, ali se naučnici nadaju da će ga smanjiti do veličine koja može da stane u ugao tastature računara i smart telefona.

Ipak, ova tehnologija nosi i neke rizike za privatnost i bezbednost. Recimo, dok ste u blizini uređaja, neko može iskoristiti vaš otključani uređaj. Takođe, uređaj može da ne prepozna vlasnika ako se zbog srčanog oboljenja njegovo/njeno srce promeni.

Izvor: Informacija.rs