Podeli dobar sadržaj sa prijateljima:

KOLIKO SE TVOJ OMILJENI AUTOMOBIL PRODA GODIŠNJE U EU

Jedan sjajan sajt i baza podataka koja vam daje uvid u to kolika je mesečna prodaja automobila u Evropi i svetu, koliko se mesečno proda neki model automobila.

 

Ako ste ljubitelj automobila i pratite autoimobilsku industriju, možda će vas zanimati sledeći podaci koji govore kolika je mesečna prodaja automobila u Evropi, Americi, Kini i svetu:

  • Koliko se golfova proda mesečno u Evropi
  • Koliko se BMW X6 proda mesečno u Americi
  • Ko se bolje prodaje Opel Astra ili Reno Megan
  • Ko je najprodavaniji suv u Evropi
  • Da li se bolje prodaje Kia Sportage ili Nisan Quashqai
  • Koliko se Audi A4 proda godišnje u Evropi a koliko BMW 3
  • Koji je najprodavaniji mali auto u Evropi
  • Koji je najprodavaniji model automobila u Evropi

Citroen C4 aircross i kolika je mesečna prodaja automobila u Evropi

Ovi jednostavni podaci se lako dobijaju na sajtu o prodaji automobila http://carsalesbase.com/ gde ćete dobiti mnogo zanimljivog sadržaja za razmišljanje i zaključivanje. Možete dobiti i podatak kolika je mesečna prodaja bilo kog modela automobila u bilo kojoj zemlji Evrope.

Meni je tamo bio zanimljiv primer za gradski suv Kia Sportage i kako je promena dizajna i koncepta tog modela prvo iz 2010 godine donela uzlet u prodaji Sportagea a onda tek kako je novi model i dizajn iz 2016 godine izašao, postao je još prodavaniji.

Takodje, vidi se lepo na mnogim modelima kako je životni vek modela auto otprilike 4 godine i kako auto kompanije s razlogom moraju da redizajniraju i osvežavaju modele nakon 4 godine jer im prodaja pada. Pad prodaje automobila je vidljiv na mnogim modelima, retko koji model da ima iz godine u godinu sve veću prodaju. Svaki novi model automobila doživi bum prodaje u prvih pola godine do godinu dana a onda ako nije postao hit na tržištu prodaja počne brže ili manje da pada.

Lep primer kako je neki model automobila potpuni promašaj se vidi na slučaju Citroen C4 Aircross jer se vidi da je kroz par godina drastično pala prodaja modela, jer publika nije prihvatila auto. Takodje ni Citroen DS linija automobila nije uspela da se značajnije nametne i brzo gubi vrednost.

Sajt je zanimljiv za ljubitelje automobila jer se može videti i razlika u prodaji izmedju sličnih modela u kategoriji, mogu se uporedjivati različiti modeli a može se videti i razlika izmedju liderskih modela glavnih proizvodjača, koji su trendovi, kao i ono što narod najviše voli.

Kad se analizira kolika je mesečna prodaja automobila u Evropi dodje se do nekih sjajnih zaključaka.

Mali novi fića, Fiat 500 se iz godine u godinu sve bolje prodaje (šta znači evergreen dizajn i šmekerski koncept), dok Fiat 500 L ove godine baš pada u prodaji.

Nisan Quashqai prodaja raste iz godine u godinu u zadnjih 10 godina od kako se pojavio. Nisan Quashqai je bestseller auto o kojem svaka auto kompanija sanja

Volvo XC60 se svake godine sve bolje prodaje od pojavljivanja na sceni.

Renault Captur i njegove pozitivne brojke u prodaji pokazuju kakav je hit automobil postao nakon pojavljivanja. Sličan je Renault Kadjar ali njegova mesečna prodaja nakon dve godine brzo pada.

Mercedes E klase se sve manje prodaje usled sve jače konkurencije i rasta SUV segmenta automobila koji potiskuju limuzine.

Volkswafen Golf je neuništiv po prodaji i ima stabilnu i masovnu prodaju godinama.

Ford Focus godišnja prodaja je prepolovljena u zadnjih 15 godina.

Škoda Oktavija i Škoda Superb su bestseller automobili čija prodaja samo raste.

Alfa Romeo ima problema da napravi model automobila koji će dugo vremena trajati i koji će se kontinuirano dobro prodavati, njihovi modeli brzo gube interesovanje kupaca.

Čitav segment nekada popularnih mini van i porodičnih automobila je u padu, zamenjuje ga segment gradski SUV.

Najprodavaniji automobili u Evropi su: 

January – September 2017 prodaja i brands rang

Brand20172016change2017 share2016 share2016 rank
1Volkswagen1.286.1671.304.958-1,4%10,8%11,3%1
2Renault846.456811.6114,3%7,1%7,0%3
3Ford799.604812.845-1,6%6,7%7,1%2
4Opel-Vauxhall737.991768.850-4,0%6,2%6,7%4
5Mercedes-Benz696.740634.2599,9%5,9%5,5%7
6Peugeot689.478663.0504,0%5,8%5,8%5
7Audi637.119636.5680,1%5,4%5,5%6
8BMW624.844615.0941,6%5,3%5,3%8
9Fiat621.033574.7838,0%5,2%5,0%9
10Skoda528.408497.8196,1%4,4%4,3%10
11Toyota523.490455.93614,8%4,4%4,0%11
12Nissan447.384425.7895,1%3,8%3,7%12
13Citroën440.881424.3133,9%3,7%3,7%13
14Hyundai389.621380.6982,3%3,3%3,3%14
15Kia356.235338.6115,2%3,0%2,9%15
16Dacia349.103315.95910,5%2,9%2,7%16
17Seat299.749262.02614,4%2,5%2,3%17
18Volvo223.590208.4097,3%1,9%1,8%18
19Suzuki185.057151.79121,9%1,6%1,3%21
20Mazda177.914185.762-4,2%1,5%1,6%19
21Mini160.536159.2960,8%1,3%1,4%20
22Land Rover132.829130.9371,4%1,1%1,1%22
23Honda111.122127.779-13,0%0,9%1,1%23
24Mitsubishi88.22189.126-1,0%0,7%0,8%24
25Jeep78.22479.514-1,6%0,7%0,7%26
26Smart74.53480.168-7,0%0,6%0,7%25
27Alfa Romeo66.51748.46937,2%0,6%0,4%31
28Porsche56.52652.7097,2%0,5%0,5%28
29Jaguar55.41850.4269,9%0,5%0,4%30
30Lancia-Chrysler49.09252.676-6,8%0,4%0,5%29
31DS35.73753.697-33,4%0,3%0,5%27
32Lexus34.22134.312-0,3%0,3%0,3%32
33Subaru26.20328.381-7,7%0,2%0,2%33
34Tesla19.06911.04172,7%0,2%0,1%35
35SSangYong13.38415.195-11,9%0,1%0,1%34
36Infiniti10.52710.904-3,5%0,1%0,1%36
37Maserati7.5015.45237,6%0,1%0,0%37
38Lada3.8052.92929,9%0,0%0,0%39
39SAIC MG3.3223.3070,5%0,0%0,0%38
40Bentley3.1032.70314,8%0,0%0,0%40
41Ferrari2.0742.344-11,5%0,0%0,0%41
42Aston Martin2.0481.11084,5%0,0%0,0%43
43Chevrolet2.0411.33552,9%0,0%0,0%42
44Lamborghini753775-2,8%0,0%0,0%44
45Cadillac67356419,3%0,0%0,0%47
46Lotus633674-6,1%0,0%0,0%45
47Rolls Royce560594-5,7%0,0%0,0%46
48Dodge448480-6,7%0,0%0,0%48
49Mahindra327377-13,3%0,0%0,0%49
50DR315366-13,9%0,0%0,0%50
51Geely19665201,5%0,0%0,0%51
52Bugatti125140,0%0,0%0,0%52

 

 

Zlatko Šćepanović

 

Podeli dobar sadržaj sa prijateljima: