MILJENICI LOPOVA

Ovo je jedna zanimljiva anketa! Ona govori o krađi knjiga, tačnije o autorima čije se knjige najviše kradu u knjižarama pre svega u SAD, a slična je situacija i u ostatku sveta.

 

„Ovu knjigu sam ukrao, ali, grizla me je savest i vratio sam je na isto mesto u rafu, u biblioteci!“

knjige najviše kradu

Ovo je na margini na kraju knjige napisao jedan od retkih čitalaca kom je savest proradila i pokajao se. Obično knjige koje „dobiju nogu“, nikad se ne vrate i za čitaoce su zauvek izgubljene.

Prvo mesto na listi autora najčešće kradenih knjiga u knjižarama SAD-a (manje ili više očekivano) drži Čarls Bukovski, pokazalo je istraživanje lista „Publishers Weekly“.

Čarls Bukovski

Bukovski, pesnik, pripovedač i romanopisac, karakterističnog eksplicitnog (otvorenog), sirovog, ponekad, čak, i vulgarnog književnog izraza kojim opisuje junake s margina američkog društva – ima tu „čast“ da se njegova dela drže na posebnim pozicijama u knjižarama i bibliotekama. Tako se u knjižarama jednog od najpopularnijih knjižarskih lanaca u SAD “Barnes & Noble”, dela Bukovskog drže na polici – iza kase (na oku!)…

Vilijem Barouz

Na drugom mestu nalaze se naslovi davno preminulog Vilijema Barouza koji se smatra jednim od najekscentričnijih bitnika. Neobičnom harizmom i mračnim pogledom na svet i život, inspirisao je brojne umetnike. Njega su obožavali Bob Dilan, Peti Smit i Kurt Kobejn…

Džek Keruak

Keruak, lutalica i buntovnik, guru bit-generacije, čiji se roman “Na putu” smatra kanonom američke novije književnosti. Objavio je još 18 knjiga, ali nijedna se nije primakla uspehu i uticaju koji je ostvario “Na putu”. Uticao je na Dilana, Džima Morisona, Toma Vejtsa, Peti Smit… Umro je u 47. godini…

Pol Oster

Četvrtu poziciju zauzima Pol Oster, pisac “Njujorške trilogije”. Jedan je od najznačajnijih američkih romansijera današnjice, a svojim društvenim angažmanom, svrstava se među uticajne kritičare stanja savremenog sveta. Poznat i kao scenarist filma Dim, ko-reditelj filma Modri u licu i scenarist i reditelj filma Pandorina kutija…

Martin Ejmis

Martin Ejmis, sin je slavnog engleskog književnika ser Kingslija Ejmisa. Diplomirao je iz engleskog jezika i književnosti na Okfordskom univerzitetu i nekoliko godina radio kao novinar. Njegov prvi roman Rejčelini zapisi, ovenčan je 1974. nagradom Somerset Mom (tu nagradu je svojevremeno dobio i njegov otac), a status popularnog autora, utvrdio je romanima Vremenska Strela, Londonska polja, Noćni voz…

Izvor: Noizz.rs

Priredio: Velibor Mihić