OGLED NA MEDICINSKIM SESTRAMA

Ulje ruže pokazalo se jakim aromaterapeutskim sredstvom u slobađanju od stresa kome smo svakodnevno izloženi na radnom mestu.

Aromaterapija je vekovima stara medicinska praksa koju su naširoko koristile različite kulture širom sveta mnogo pre pojave moderne medicine. U vreme kada su se ljudi oslanjali isključivo na biljke za lečenje svojih bolesti, drevni iscelitelji su naučili kako da izvuku eterična ulja iz biljaka i smola i otkrili nekoliko upotreba ovih vrednih prirodnih proizvoda.

ulje ruže

U starom Egiptu, eterična ulja su postala deo religioznih rituala i praksi lečenja, a neki istorijski tekstovi beleže terapeutske efekte udisanja različitih mirisa. U staroj Grčkoj, Hipokrat, koji se smatra ocem moderne medicine, snažno je promovisao prednosti aromatičnih kupki i mirisnih masaža, verujući da su oni ključ za održavanje dobrog zdravlja.

Drevni kineski i indijski iscelitelji su takođe zagovarali upotrebu aromaterapije u iste medicinske svrhe – to jest, umirivanje kože, opuštanje uma, podsticanje sna i zaštita tela od bolesti. Zapisi sugerišu da su uglavnom dobijali eterična ulja iz ruže i koristili ih za medicinske masaže.

Danas je eterično ulje ruže i dalje terapeutski vredno kao što je bilo u davna vremena. U stvari, nedavna studija iranskih istraživača podržava prednosti aromaterapije korišćenjem eteričnog ulja ruže za ublažavanje stresa na poslu. Istraživači veruju da je aromaterapija podjednako efikasna i pogodnija alternativa drugim prirodnim terapijama stresa, kao što su akupunktura, joga i meditacija.

Udisanje ružinog ulja smanjuje stres

Prema iranskoj studiji, visok procenat medicinskih sestara pati od stresa na poslu i povezanih psihičkih problema. Zbog toga su istraživači angažovali 118 medicinskih sestara koje aktivno rade u bolnicama kako bi testirale efekte aromaterapije na nivo stresa na poslu. Odabrana ulja za eksperiment bila su eterično ulje ruže i ulje lavande sa susamovim uljem kao placebom.

Tokom četiri nedelje, istraživači su učesnicima davali 0,5 mililitara bilo kog od ova tri ulja u bočici i tražili od njih da ga zakače na košulje na dva sata svakog dana. Zatim su zamolili učesnike da odgovore na upitnike o svojim nivoima stresa na početku ispitivanja, nakon dve nedelje i na kraju ispitivanja (četvrta nedelja).

Istraživači su izvestili da aromaterapija nije imala značajan uticaj na nivo stresa medicinskih sestara nakon dve nedelje. Ali posle četiri nedelje, medicinske sestre koje su dobijale esencijalno ulje ruže doživele su značajno smanjenje nivoa stresa, pri čemu su njihovi rezultati stresa opali u proseku za 13 procenata (sa 85 na 74). Na osnovu skale korišćene u studiji, rezultat između 69 i 103 označava umereni stres.

Poređenja radi, placebo grupa je zabeležila samo dva procenta smanjenja svojih rezultata stresa (pad sa 88 na 86). Grupa sa uljem lavande je u međuvremenu videla da su njihovi rezultati stresa pali sa 89 na 80 na kraju ispitivanja. Iako je ovo smanjenje takođe značajno, istraživači su primetili da nije statistički značajno u poređenju sa placebo grupom.

Vredi napomenuti da su ulja ruže i lavande poznata po svojoj sposobnosti da smanje stres i poboljšaju kvalitet sna, tako da su efekti ulja lavande bili očekivani. Ali gledajući rezultate studije, čini se da eterično ulje ruže ima jači uticaj na stres vezan za posao od lavande. Na sreću, oba ulja se odlično slažu u pogledu mirisa i hemijskih svojstava, tako da možete uživati u efektima ružinog ulja za ublažavanje stresa i opuštajućim efektima lavande ako kombinujete oba.

Miris ružinog ulja je dva sata dnevno i tokom dužeg vremenskog perioda efikasno smanjio stres na poslu među medicinskim sestrama. S obzirom da se stres na poslu u obe grupe intervencija vremenom smanjivao, efekat aromaterapije može biti kumulativan i uvećan tokom vremena uz nastavak upotrebe.

Na osnovu svojih nalaza, istraživači su zaključili da medicinske sestre mogu koristiti aromaterapiju kao bezbednu i nefarmakološku metodu za poboljšanje raspoloženja na radnom mestu.