OTKRIĆE

Nova analiza pokazuje da bi crvena prašina na planeti Marss zapravo mogla sadržati ferri-hidrit, mineral koji nastaje u kontaktu sa vodom niske temperature.

Naučnici otkrili da je Mars je crvene boje zbog „vlažne rđe“, a ne suve prašine što može promeniti sve što znamo o prošlosti Crvene planete.

crvena mars

Prema novoj studiji, crvena boja planete Mars potiče od ferri-hidrita, oblika rđe koji se formira u prisustvu hladne vode, a ne od hematita, suve, bezvodne vrste oksida gvožđa kako se to ranije mislilo.

Ovo otkriće može temeljno promeniti naše razumevanje geološke i klimatske istorije Marsa. Naučnici su decenijama verovali da je površina Marsa crvena zbog suve prašine bogate hematitom, koja je nastala reakcijama gvožđa sa atmosferom u kasnijim suvim fazama planete. Međutim, nova analiza pokazuje da bi prašina zapravo mogla sadržati ferri-hidrit, mineral koji nastaje u kontaktu sa vodom niske temperature.

Istraživači su koristili podatke Evropske svemirske agencije, uključujući Mars Express i ExoMars orbitere i otkrili dokaze o postojanju minerala bogatih vodom čak i u najprašnjavijim delovima Marsa. To sugeriše da je na planeti možda bilo više tečne vode nego što se do sada pretpostavljalo.

Prema procenama, ferri-hidrit je mogao nastati pre oko tri milijarde godina, u periodu kada je Mars već postajao suvlji, ali je i dalje imao povremene kontakte vode i vulkanske aktivnosti, koje su topile led i omogućavale hemijske reakcije sa stenama.

Osim u prašini, ferri-hidrit bi mogao biti prisutan i u slojevima marsovskog kamenja. Istraživači planiraju dodatna ispitivanja uzoraka kako bi produbili znanje o istoriji vode, i potencijalno života, na Crvenoj planeti, prenosi MSN.

Izvor: Benchmark.rs