REŠENA VEKOVNA MISTERIJA
Jedan lekar iz Londona kaže da je otkrio tajnu koja objašnjava crtež Vitruvijev čovek koji je slika anatomske proporcije ljudskog tela.
Pre oko 500 godina, Leonardo da Vinči je nacrtao ono što je smatrao savršeno proporcionalnim muškim telom. Crtež, poznat kao Vitruvijev čovek, jedna je od najpoznatijih anatomskih ilustracija na svetu.
Složena međuzavisnost umetnosti, matematike i ljudske anatomije zbunjivala je naučnike vekovima. Sada, međutim, jedan stomatolog iz Londona tvrdi da je otkrio tajnu kako je Leonardo uspeo da savršeno smesti ljudsku figuru u krug i kvadrat.
Crtež perom i tušem nagog muškog lika u dve poze koje se preklapaju, sa rukama i nogama zatvorenim unutar kruga i kvadrata, stvorio je renesansni polihistor oko 1490. godine. To je studija idealnog ljudskog oblika, delimično pod uticajem dela rimskog arhitekte Marka Vitruvija Polija, koji je verovao da ljudsko telo ima harmonične proporcije, baš kao i dobro osmišljen hram.
Pretpostavio je da ljudska figura može savršeno da se uklopi unutar kruga i kvadrata, ali nije pružio matematički okvir za ovaj geometrijski odnos. Da Vinči je rešio problem, ali nije eksplicitno objasnio kako.
Više od 500 godina, kako je postigao ovo savršeno uklapanje u jedan od najanaliziranijih crteža na svetu ostala je misterija. To je crtež koji je generisao brojne teorije i ideje, poput Zlatnog preseka (1,618…). Ali nijedan nije odgovarao stvarnim merama.
Dr Rori Mak Svini, diplomirani stomatolog sa diplomom iz genetike, kaže da ključ za otključavanje geometrijskog koda ovog crteža leži u upotrebi „jednakostraničnog trougla“ između muškarčevih nogu, koji se pominje u rukopisnim beleškama koje prate crtež.
Istraživač je otkrio da to nije nasumičan oblik – već da odražava isti obrazac koji se često javlja u prirodi.
Analiza otkriva da ovaj oblik odgovara Bonvilovom trouglu – imaginarnom jednakostraničnom trouglu u zubnoj anatomiji koji određuje optimalnu funkciju ljudske vilice.
Ovo, kako kaže dr Svini, ukazuje da je Leonardo razumeo idealne proporcije ljudskog tela vekovima pre moderne nauke.
Kada se ovaj trougao primeni na konstrukciju crteža, on stvara određeni odnos između veličine kvadrata i kruga.
Dr Svini je otkrio da je taj odnos 1,64, što je gotovo identično jednom „posebnom brojčanom šablonu“ – 1,6333 – koji se ponavlja u prirodi kao osnova za izgradnju najjačih i najefikasnijih struktura.
Isti broj se javlja u geometriji savršeno funkcionalne ljudske vilice, jedinstvenim proporcijama ljudske lobanje, atomskoj strukturi superjakih kristala i najgušćem načinu pakovanja sfera.
„Svi smo tražili komplikovan odgovor, ali ključ je bio u samim Leonardovim rečima“, rekao je dr Svini, koji je diplomirao na Fakultetu stomatoloških nauka na Triniti koledžu u Dablinu.
„Sve vreme nam je ukazivao na taj trougao. Ono što je zaista neverovatno jeste da ovaj jedan crtež sadrži univerzalno pravilo dizajna. Pokazuje da isti ‘šablon’ koji priroda koristi za efikasan dizajn deluje i u idealnom ljudskom telu“, dodaje Svini.
Ovi nalazi bi mogli inspirisati nove pristupe u stomatološkoj anatomiji, dizajnu proteza i kraniofacijalnoj hirurgiji. Takođe bi mogli podstaći dalja istraživanja renesansne umetnosti radi naučnih uvida koji su vekovima bili skriveni.
Izvor: RTS
Leave A Comment