MUZIČKI SPEKTAKL

Ovogodišnji Eurosong u Bazelu ušao je u istoriju kao jedno od najskupljih i najambicioznijih izdanja popularnog muzičkog takmičenja.

U finalu 69. Eurosonga pobedu je odnela je Austrija, sa ukupno 436 poena. To je četvrta pobeda Austrije na najvećem muzičkom takmičenju na svetu.

eurosong

Austriju je na ovogodišnjem izdanju Eurosonga predstavljao JJ (Johanes Pič) sa numerom „Wasted Love“. Autori pesme su Johanes Pič, Tomas Tarner i Teodora Špirić, poznatija pod umetničkim imenom Thea Devy.

Predstavnik Srbije Princ od Vranje nije uspeo da se plasira u finale s pesmom Mila.

Pripreme za 69. izdanje spektakla počele su još prošle godine, odmah nakon pobede švajcarskog izvođača Nema, a finansijska konstrukcija bila je predmet široke javne rasprave i referenduma.

Građani Bazela su krajem 2024. s dve trećine glasova podržali izdvajanje čak 35 miliona franaka, odnosno oko 37 miliona evra iz gradskog budžeta, čime je osigurano da će grad, uz podršku švajcarske nacionalne televizije SRG SSR i Evropske radiotelevizijske unije (EBU), pokriti ukupne troškove organizacije koji se penju do 61 milion franaka, odnosno približno oko 65 miliona evra.

Ta sredstva su namenjena za infrastrukturu, bebzednost, smeštaj, javni prevoz i bogat prateći program, uključujući i besplatne kulturne sadržaje u sklopu Eurovision Villagea, kako navodi portal Eurovision.tv.

Odluka o tako velikom ulaganju zasniva se na iskustvima prethodnih godina i očekivanim ekonomskim benefitima.

Organizatori procenjuju da će Bazel ostvariti najmanje 60 miliona franaka (oko 64 miliona evra) direktne ekonomske koristi kroz turizam, ugostiteljstvo, maloprodaju i logistiku.

Prema analizi profesora Daria i Maria Silića iz Švajcarske škole za poslovanje i menadžment u Ženevi, hotelijerski sektor u Bazelu zabeležio je rast potražnje od čak 280 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a prosečne cijene noćenja su više nego udvostručene tokom sedmice Eurosonga.

Zvanični portal Eurovision.tv takođe potvrđuje da je prva serija od gotovo 43.000 ulaznica za finalno veče i polufinale rasprodata za samo sedam minuta.

Poređenja radi, prošlogodišnji Eurosong, a prema zvaničnoj objavi domaćina Malmea i portalu Eurovoix, grad je iz svog budžeta za organizaciju manifestacije 2024. izdvojio do 2,5 miliona evra, Ostatak ukupnog budžeta pokrili su švedska nacionalna televizija SVT i Europska radiotelevizijska unija (EBU), ali precizan ukupni trošak nije javno objavljen.

Procene specijalizovanih portala i lokalnih izvora govore da je ukupni organizacijski budžet bio između 12 i 15 miliona evra, a povrat je prema podacima bio od 40 miliona evra.

Strateški alat za razvoj i promociju

Važno je istaći da javni novac čini više od polovine ukupnih ulaganja u organizaciju, dok ostatak dolazi od nacionalnih televizija, EBU-a i sponzora. U Bazelu je, primjerice, gradski budžet osigurao 35 miliona franaka (37 miliona evra), švajcarska televizija 20 miliona franaka (21 milion evra), a EBU oko 6 miliona franaka (6,4 miliona evra), prema podacima Bazela.

Eurosong tako postaje sve više strateški alat za razvoj gradova i promociju nacionalnih brendova, a ne samo muzički spektakl. I dok su troškovi organizacije u stalnom porastu – od 23 miliona evra u Torinu 2022, preko 63 miliona evra u Liverpoolu 2023, do rekordnih 65 miliona evra u Baselu 2025. – ekonomski efekti i dugoročne koristi za gradove domaćine potvrđuju da je reč o ulaganju koje se višestruko vraća, kako kroz direktnu potrošnju, tako i kroz globalnu medijsku izloženost i jačanje međunarodnog ugleda.

S obzirom na rastuće troškove i sve veći značaj digitalnih platformi, jasno je da će finansijska strana Eurosonga i dalje biti u fokusu – kako javnosti, tako i poslovne zajednice.

Izvor: Poslovni dnevnik