Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Duhovnost Istorija

Svi Srpski patrijarsi i arhiepiskopi Srpske pravoslavne crkve

 

Svi Srpski patrijarsi i arhiepiskopi Srpske pravoslavne crkve

Lista i hronologija ko su bili svi Srpski patrijarsi i arhiepiskopi Srpska Pravoslavne Crkve od Svetog Save do danas

 

HRONOLOGIJA – SRBSKI  ARHIEPISKOPI i PATRIJARSI

SVI SRPSKI ARHIEPISKOPI

Reč Arhiepiskop nastala je od grčke reči “arhi” (iznad; nad; gospostven) i egipatske “mandra” (stado). U Srbiji označava duhovnog vođu – starešinu važnijeg ili većeg broja manastira. Najviši je kaluđerski (monaški) čin.

Reč Arhiepiskop nastala je od grčke reči “arhi” (iznad; nad; gospostven) i egipatske “mandra” (stado). U Srbiji označava duhovnog vođu – starešinu važnijeg ili većeg broja manastira.

1. Sveti Sava 1219-1233, 1235.

2. Sv. Arsenije I Sremac 1233-1263, 1266.

3. Sveti Sava II 1263-1271.

4. Danilo I 1271-1272.

5. Sv. Joanikije I 1272-1276, 1279.

6. Sv. Jevstatije I 1279-1286.

7. Jakov 1286-1292.

8. Jevstatije II 1292-1309.

9. Sveti Sava III 1309-1316.

10. Sveti Nikodim 1317-1324.

11. Sveti Danilo II 1324-1337.

SVI SRPSKI PATRIJARSI

Upotreba ove titule počinje negde od Četvrtog Vaseljenskog sabora (451) i nastala je od grčke reči “patri“ (otac) i “arhi“ (gospostven; vlast). To je titula poglavara pomesnih autokefalnih crkava.

1. Sv. Joanikije II 1338-1346, 1354.

2. Sveti Sava IV 1354-1375.

3. Sveti Jefrem 1373-1379 , 1389-1392,1397

4. Sveti Spiridon 1379-1389.

5. Danilo III 1392-1398.

6. Sava V 1398-1406.

7. Danilo IV 1406.

8. Kirilo 1407-1419.

9. Nikon 1420-1435

10. Teofan 1446.

11. Nikodim II 1446-1453.

12. Arsenije II 1453-1463.

Posle pada Srbije pod Tursku 1459. nastalo je u crkvi neredovno stanje i Patrijaraški presto – nije uredno popunjavan. U spisima se 1524 g. spominje episkop Marko koji se ..”pridžava prestola Svetog Save”. Tek je leta Gospodnjeg 1557 godine uspostavljeno redovno stanje u Patrijaršiji.

13. Makarije Sokolović 1557-1571, 1574.

14. Antonije Sokolović 1571-1575.

15. Gerasim Sokolović 1575-1586

16. Savatije Sokolović 1587.

17. Nikanor ?

18. Jerotej 1589-1591.

19. Filip 1591-1592

20. Jovan 1592-1614.

21. Pajsije I Janjevac 1614-1648.

22. Sveti Gavrilo Rajić 1648-1655,1659.

23. Maksim Skopljanac 1655-1674,1680.

24. Arsenije III Crnojević 1674-1690 , 1706.

25. Kalinik I 1691-1710.

26. Atanasije I 1711-1712.

27. Mojsije Rajović 1712-1726.

28. Arsenije IV Jovanović-Šakabenda 1725-1737.

29. Joanikije III Karadža-Grk 1739-1746.

30. Atanasije II Gavrilović 1747-1752.

31. Gavrilo II Sarajevac 1752.

32. Gavrilo III 1752.

33. Vikentije Stefanović –

34. Pajsije II Grk –

35. Gavrilo IV Grk –

36. Kirilo II 1758-1763.

37. Vasilije Jovanović-Brkić 1763-1765, 1772.

38. Kalinik II Grk 1765-1766.

Fermanom sultana Mustafe III ukinuta je 1766 godine srbska Pećka patrijaršija i potčinjena Carigradskoj. Srbska patrijaršija je ponovo uspostavljena 1920 godine sa sedištem u Beogradu.

39. Dimitrije Pavlović 1920-1930.

40. Varnava Rosić 1930-1937.

41. Gavrilo Dožić 1938-1950.

42. Vikentije Prodanov 1950-1958.

43. German Ćorić 1958-1990, 1991.

44. Pavle Stojčević 1990-2009.

45. Irinej Gavrilović 2010-

Hadži Milan Arsenović

Ostavite komentar

Ostavite komentar