Mir Božji, Hristos se rodi!…

POMOĆ SRBIMA ORGANIZACIJE 28. JUN

Humanitarna akcija i pomoć ugroženim srpskim porodicama donacijama iz dijaspore

 

Dragi prijatelji,

Pre sveg želimo svima srećan pravoslavan Božić! A onda da vas obavestimo o našoj poslednjoj humanitarnoj akciji. Uz vašu nesebičnu pomoć, članovi organizacije 28. Jun uneli su praznični duh milosrđa u dve srpske porodice povratnika u Krajinu, Šorgić i Šuša u Kistanjama, kao i obližnji manastir Oćestovo. Ovo je naša najveća pomoć Srbima u Krajini u poslednje 3 godine.

Akcija Pomoć Srbima organizacije 28 jun iz dijaspore

– Porodica Šorgić ima 4 ćerke, dok su oba roditelja nezaposlena i nisu u stanju da svojoj porodici obezbede sve što je potrebno bez naše pomoći. Oni su nam rekli da su često gladni i da deci nedostaju zimska obuća i odeća. Nakon razgovora sa porodicom o svim teškoćama kroz koje svakodnevno prolaze, naši članovi su devojčicama obezbedili nove zimske jakne i čizme, kao i dovoljno hrane i higijenskih sredstava za celu porodicu da lakše prezime.

– Porodica Šuša, Ljubica (60), Jovo (65) i njihova ćerka Milena (16) su još jedna od retkih porodica povratnika u Kistanje nakon hrvatske operacije „Oluja“. Cela porodica živi od jedne male penzije, pa su iz skromnosti tražili uglavnom pomoć za srednjoškolku Milenu, u vidu zimske obuće i odeće, i prolećne sportske patike. Naši članovi su poveli Milenu sa sobom u obližnji Šibenik kako bi sama probala odgovarajuću obuću, istovremeno su kupili sva potrebna sredstva za ličnu i kućnu higijenu, koji su oduševljeni našim gestom napravili domaći hleb sa kojim su naši članovi nastavili put manastira Oćestovo.

– Treća donacija je predata manastiru Oćestovo, koji se nalazi između Knina i Kistanja. Članove organizacije dočekao je iguman, otac Heruvim, i iskušenik, brat Radomir, kojima su predali 25 Božićnjih paketića za srpsku decu iz obližnjih sela, koji su im predati nakon Božićnje Liturgije. Naše donacije su takođe obezbedile manastiru sredstva za Božićnje posluženje svim parohijanima koji su prisustvovali Božićnjem bogosluženju, a svima nama, otac Heruvim je uputio blagoslov i blagodarenje za trud i ukazano milosrđe!

Prve dve ture pomoći u okviru programa „Pomozimo srpskim porodicama“ uspešno su isporučene porodicama Ðergović blizu Zaječara u Srbiji, i porodici Todorović blizu Banja Luke, u Republici Srpskoj krajem decembra prošle godine. Sa isporukom pomoći porodicama u Krajini, ostaje nam da završimo isporuku pomoći porodici Bogovac u Podgorici, u Crnoj Gori, kao i porodilištu u Kosovskoj Mitrovici, koje su poslednja dva projekta koja smo planirali do Srpske Nove Godine. Isporuka pomoći u Crnoj Gori trebalo je da već bude završena da nije bila ometena brutalnim, politički motivisanim napadom na našeg saradnika, Vladislava Dajkovića. Vladislav je zbog ovog napada bio onemogućen da pre Božića isporuči pomoć, jer je usled zadobijenih povreda od strane menadžera noćnog kluba „Stefan Braun“ i saradnika Mila Ðukanovića, Dejana Dragovića bio hospitalizovan. Donacija je namenjena porodici Bogavac, koja živi na svega 63 eura socijalne pomoći mesečno, od koje treba da diže 3 male dece. Dajković je, zajedno sa potpredsednikom 28.juna rođenim Berancem, Milom Dubakom dao izjave za javnost, u kojima su osudili ovaj napad i obećali da će pomoć svakako biti ispuručena kao i da će nastaviti borbu za pravdu za srpski narod u Crnoj Gori.

Uprava organizacije 28. Jun zajedno sa svim svojim članovima ceni svaku paru koju su naši donatori priložili za projekte pomoći, i zbog toga smo odlučni da uložimo sav potreban trud kako bi završili započeti posao koju su nam naši donatori i svi koji nas podržavaju poverili. Obećavamo da ćemo ispuniti oba planirana projekta pomoći Srbima u Crnoj Gori, i na Kosovu i Metohiji! Uz radostan Božićnji pozdrav: Mir Božji, Hristos se rodi, zahvaljujemo svim donatorima i pozivamo sve da nastave da pomažu naše akcije preko: https://28jun.org/#donate

Dostavljena Pomoć Srbima organizacije 28 jun iz dijaspore

Dear friends,

We want to wish you a merry Serbian Christmas and update you on our latest humanitarian delivery! With your help, 28. Jun members brought the holiday spirit of giving to the Sorgic and Susa families in Kistanje, as well as the local Orthodox monastery in the area, Ocestovo. This was our biggest donation to Serbs in Krajina in nearly 3 years and comprised of the following:

– The Sorgic family, have 4 young daughters and both of the parents are unemployed and thus unable to provide. They said the family often goes hungry and they lack winter clothes. After consulting with the parents, our members purchased brand new winter jackets and boots for all the girls and enough food and hygiene products to last them for the winter.

– The Susa family, Ljubica (60) and Jovo (65) and their daughter Milena (16) are one of the few returnee families to Kistanje after the war in Croatia. The entire family lives off one meager pension and they also asked for winter clothing, boots and runners for the spring. Our members took Milena to Sibenik to pick out the right sizes and also donated household and personal hygiene products to the family, who were overjoyed for the gifts.

– Our third donation was to Ocestovo monastery, which is near Kistanje. Our members were welcomed by Monk Heruvim and Father Radomir, to whom we donated 25 gift packages, which we put in their trust to distribute to children in the neighboring villages on Christmas day.

We also made a contribution for their Christmas day feast which serves all the families in the area and we received a blessing for our donation.

The first two deliveries of our Help Serbian Families project were successfully completed to the Djergovic family near Zajecar, Serbia and the Todorovic family near Banja Luka, Republika Srpska in late December. With the Krajina portion now complete as well, this leaves the Bogovac family in Podgorica, Montenegro and the maternity ward in Kosovska Mitrovica as the 2 remaining humanitarian deliveries we plan to finish before Serbian New Years. The Montenegro portion would have already been complete had it not been disrupted by a brutal politically-driven attack on our partner, Vladislav Dajkovic. Dajkovic was unable to make his delivery as he was violently beaten and left hospitalized by the manager of the ‘Stefan Braun’ nightclub and Milo Djukanovic associate Dejan Dragovic. The donation was intended for the Bogavac family, who live on only €63 a month, which they receive from social services, while caring for 3 young children. Dajkovic and 28. Jun Vice President and native of Berane, Montenegro, Milo Dubak both released defiant statements vowing to finish the humanitarian delivery and continue to fight for justice in Montenegro.

28. Jun values every cent donated to our organization and will complete the task our supporters and donors entrust us in. We promise to make good on both planned deliveries to Serbs in Montenegro and Kosovo i Metohija! Please support us: https://28jun.org/#donate

Priredio: Velibor Mihić, web-urednik

oOOo