JUNEĆI MEDALJONI U SOSU OD PEČURAKA I CRVENOG VINA SA PIREOM

Sočni juneći medaljoni brzo se zapeku da zadrže mekoću, dok bogat sos od pečuraka i crvenog vina daje intenzivnu aromu i finu teksturu. Uz kremasti pire, ovo jelo deluje kao lep ručak.

juneći medaljoni u sosu

Sastojci:

500 grama junećih medaljona
200 grama šampinjona
1 crni luk
2 čena belog luka
150 mililitara crvenog vina
200 mililitara bujona
100 mililitara pavlake za kuvanje
2 kašike putera
1 kašika maslinovog ulja
600 grama krompira
50 grama putera za pire
100 mililitara mleka
so
biber
po želji peršun

Način pripreme:

Krompir oljuštiti, iseći i staviti da se kuva. Juneće medaljone posoliti i pobiberiti. U tiganju zagrejati maslinovo ulje i deo putera. Meso kratko peći sa obe strane dok ne dobije lepu koricu, zatim ga izvaditi i ostaviti sa strane.

U isti tiganj dodati sitno seckan crni luk i propržiti dok ne omekša. Dodati beli luk i iseckane pečurke i nastaviti sa dinstanjem. Sipati crveno vino i ostaviti da ispari deo alkohola. Dodati bujon i kuvati dok se sos blago ne redukuje.

Umešati pavlaku za kuvanje i preostali puter i promešati dok se ne dobije kremast sos. Vratiti medaljone u sos i kratko ih kuvati da upiju aromu.

Kuvani krompir ocediti i izgnječiti. Dodati puter i toplo mleko i mešati dok se ne dobije gladak pire.

Servirati medaljone uz pire i preliti sosom, po želji posuti peršunom.

Prijatno!